21 AĞUSTOS 2017 GÜNDEMİ

GÜNCEL

* Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi'nde 12 Eylül askeri darbe ürünü "karıştır- barıştır" uygulaması devreye konuldu. PKK'li ve sol örgütlerden tutuklu bulunan kadınların koğuşlarına DAİŞ'liler konulmaya başlandı.

* Şapatan’daki işkenceyi vücutlarındaki izler, fotoğraf ve raporlarla anlatan 38 köylünün avukatı, köyde bulunan 5 caminin minaresindeki MOBESE kameralarının da incelenmesi için Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu.

* Yıllarca Sur’da Ermeni kimliğini saklayarak yaşamak zorunda kalan Ayten Ekici, babaannesinin mahallenin çocuklarına Kuran-ı Kerim öğretirken, Pazar günleri de elinden tutup gizlice Kilise'ye götürdüğünü anlattı. Ekici, yıkım altında olan Sur'daki tarihi izlerin yok edilmesinden acı duyduğunu dile getirdi.

* İhraç edilen kamu emekçilerinin Ankara Yüksel Caddesi'nde başlattığı "İşimizi geri istiyoruz" eylemi 286'ncı gününde devam edecek. (13.30/18.00)

POLİTİKA

* HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, sokakları asla terk etmeyeceklerini, güçlü bir demokrasi cephesini örme mücadelesini sürdüreceklerini söyledi. CHP Genel Başkanı'nın tutuklanması tartışmalarına ilişkin de, “Dayanışma içerisinde olacağımızı söylüyoruz. AKP bu hamlesi ile parlamentonun birinci muhalefetini de rehin almak istediğini gösteriyor” dedi.

KADIN

* KADAV'ın “Kadın kadının yurdudur” sloganıyla yürüttüğü projesinde bir araya gelen Suriyeli mülteci kadınlar, ürettikleri el işleriyle savaşın izlerini resmediyor.

* Aynı apartmanda kaldığı 15 yaşındaki A.Y.'yi cinsel istismara maruz bırakan C.S.'ye "ev hapsi" verilmesi kararına itiraz eden avukat Sevil Aracı Bek, C.S.'nin tutuklanması için mahkemeye başvurduklarını söyledi.

ÇALIŞMA YAŞAMI

* İSİG Meclisi'nden Murat Çakır, 2017'nin ilk 7 aylık verilerine göre Türkiye'de 190 tarım işçisinin yaşamını yitirdiğini belirterek bunun son örneğinin Sakarya olduğunu söyledi. Çakır'a göre devlet, tarım işçilerinin ölümüne göz yumuyor.

* AKP'li bakan ve yöneticilerin kente her geldiğinde uğrayıp poz verdiği Sur'da, Çarşiya Şewiti esnafı bir bir kepenk kapatıyor. Esnaf, göstermelik ziyaretlerle sorunların çözülemeyeceğini vurguluyor.

* KHK ile ihraç edilen KESK'lilerin İstanbul'un Bakırköy ve Kadıköy ilçelerinde oturma eylemi gerçekleştirecek. (15.00/19.00)

EKOLOJİ

* Akdeniz'de ÇİMSA A.Ş. tarafından başlatılan taş ocağı ve yol yapımı çalışmalarına tepki gösteren bölge halkı, tarım arazileri ve su kuyularının yok olmayla yüz yüze olduğunu belirtti.