20 AĞUSTOS 2017 GÜNDEMİ

GÜNCEL

* Esenyurt'ta bulunan Erenler Cemevi'nin elektrik giderlerinin devlet tarafından karşılanması kararı olmasına rağmen BEDAŞ elektriği kesti. Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Emin Yılmaz, BEDAŞ'ın kanun tanımadığını söyledi.

* Dinamitlerle havaya uçurulan Darphane Kalesi’nin sular altında kalacak bölge dışında olduğu ve projenin altında Gülen Cemaati'nden tutuklanan Hasankeyf Kazı Başkanı Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam’ın imzasının olduğu öğrenildi.

* Şırnak’a bağlı bölgelerde günlerce devam eden yangınların bir bölümü kendiliğinden sönerken, yapılan top atışları başka alanlarda yangına neden oluyor. “Güvenlik” gerekçesiyle müdahalenin engellendiği yangınlardan dolayı tarihi mekanlar ve tarım arazileri büyük zarar gördü.

* Sur'daki Lalebey Mahallesi’nde bulunan biri engelli biri akciğer hastası olan Ayata kardeşlerin evini yıkan ekip, “Pardon” dedi.

* Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde son güne gelinirken, hukukçular, "Türkiye'de adaletten söz etmek mümkün değil" dedi.

POLİTİKA

* AKP’de daha önce bakanlık yapan Ertuğrul Günay, her türlü ittifakı dağıtmaya çalışan AKP’nin hep koalisyonlarla iktidarda kaldığını belirtti. Günay, “milliyetçi koalisyona karşı demokrasi güçlerinin ortak mücadelesinden” başka bir seçenek olmadığını söyledi.

KADIN

* Kayyum öncesi Kadın Ekonomisini Geliştirme Şube Müdürlüğü, Eğitim ve Araştırma Şube Müdürlüğü, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Şube Müdürlüğü bünyesinde 3 yıl boyunca Vanlı kadınlara hizmet veren Rojîn Kadın Yaşam Merkezi, şimdi sadece Kuran kursu için gelen çocukların bulunduğu “Yaşam Merkezi”ne çevrildi.

* 1995 yılında Dargeçit'ten İstanbul'a göç eden Halime Yeşilmen, Beyoğlu’nda açtığı dükkanında yöresel kıyafetler dikerek geçimini sağlıyor.

* Adana’da bir apartman yöneticisinin, 20 yıldır aynı binada apartman görevlisi olarak çalışan ailenin 15 yaşındaki kızına 4 yıl boyunca tacizde bulunması ile ilgili İHD Adana Şube binasında HDP’li vekil Meral Danış Beştaş'ın da katılımıyla kadın örgütleri tarafından basın toplantısı yapılacak. (12.00)

* Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kadıköy Bahariye Caddesi girişinde "Hepimiz için laik eğitim" isimli kampanyanın startını verecek. (16.00)

EKOLOJİ

* Kürt kentlerinde askeri operasyonlar sonucu çıkan orman yangınları ve Hasankeyf’teki Darphane Kalesi’nin dinamitlerle yıkılmasını değerlendiren ekolojistler, “DAİŞ’in Palmira'da yaptığını Türkiye Hasankeyf’e yapıyor” dedi.