19 AĞUSTOS 2017 GÜNDEMİ

GÜNCEL

* Mustafa Yıldızdoğan’ın “Ölürüm Türkiyem” şarkısının müziğine ilişkin tartışmalar devam ediyor. İsviçre’de yaşayan şair ve yazar Gernas Koçer, sosyal medyada yayınlanan “dayê daye” stranının şiirini kendisinin yazdığını, melodisini ise Koma Niştimanperwer ile birlikte 1990 yılında Batman’da bir evde korsan bir şekilde kasete aldıklarını söyledi. “Yüzde yüz çalıntı” diyen Koçer, “Kaset Botan’da çok dinleniyordu. Muhtemelen ‘sizler bu stranla mücadeleyi yükseltiyorsunuz bizler de bu melodi ile faşizmi yayacağız’ dediler ve böylelikle kontra ve yerel işbirlikçilerin yardımıyla müziği çaldılar” dedi. GÖRÜNTÜLÜ

* Kayyum atanan Van Büyükşehir Belediyesi’nin, 238 okulun bakım-onarımına bütçe ayırmasına tepki gösteren Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Cahit Bozbay, “Belediyenin hizmet alanı farklıdır. Kentin ihtiyacı olan çalışmaları bir yana bırakarak, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait okulları onarması bütçenin yanlış yerlere kullandığını gösteriyor” dedi.

* PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki görüşme yasağını değerlendiren HDP Sözcüsü Osman Baydemir, “Tecrit demek faşizm demektir. Tecrit demek savaşta, çatışmada ısrar demektir” dedi.

* Tarihi yapı ve ibadethaneleri valilik tarafından Hazine’ye tescillendikten sonra kaygıları artan Mardin Süryanileri, geçmişte yaşadıkları acıların tekrarlanmasından korkuyor. Süryaniler, Avrupa’ya dönemsel dönüşlerin kalıcılaşmaması için barış ortamının sağlanmasını istiyor.

* Antep Katliamı gazileri, Kürt oldukları için devletin patlama sonrası verdiği sözleri tutmadığını ve destek görmediklerini söyledi.

* Siirt'in Pervari ilçesinde asker baskısı sonucu Antep’e göçen İlter ailesi, 4 ay sonra kızları dahil 13 yakınını DAİŞ’in saldırısında kaybetti.

* İşkence ve kötü muameleyle gündemden düşmeyen Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde müvekkilleriyle görüşen Avukatı Bünyamin Şeker, kadın ve erkek tutukluların darp, işkence, taciz edildiklerini ve süngerli odaya konulduklarını aktardı.

* Lice’de dere kenarlarında yetişen böğürtlen, kadınların vazgeçilmez kış hazırlıklarından. Dikeni bol böğürtleni tek tek toplayan kadınlar daha sonra reçel yapıyor.

* Mardin İl Jandarma Komutanlığı, gözaltına alınan 24 kişi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na “gizli” ibareli yazı göndererek tutuklanmalarını istedi. Jandarmanın tutuklanmasını istediği 20 kişiden 15’i tutuklanırken, gözaltına alınamayan 6 kişi hakkında ise yakalama kararı çıkarılarak tutuklanmaları istendi.

* Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Özgür Sevim, öğrenci değişim programı kapsamında Romanya’da bir üniversiteyi kazanmasına rağmen, emniyetin “olumsuz” raporuna takıldı. Üniversite senatosu emniyetin istihbaratını dikkate alarak Sevim’in değişim programını reddetti.

* Batman Valiliğinin Hasankeyf’te dinamitli yıkımın olmadığı yönündeki açıklamasını Batman Barosu yalanladı. Darphane Kalesi’nde incelemelerde bulunan Baro Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Alaattin Baran, kalenin patlayıcılar ile yıkıldığına dair gözlemleri olduğunu söyledi.

* HDP’nin yasak, bariyer ve engellemelerle dolu Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde sona gelindi. Eylem boyunca HDP’lilerin bariyerin dışında kalanlara dokunamaması ve taleplerinin bariyer içine hapsedilmek istenmesi dikkat çekti.

* Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini sormak ve faillerinin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı'nda 647'nci kez bir araya gelecek. (12.00)

* İHD ve Kayıp yakınlarının “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 445'incisi İHD Diyarbakır şube binasında basın toplantısı gerçekleştirilecek. (12.00)

* İHD İzmir Şubesi ve kayıp yakınları kayıpların akıbetini sormak için Eski Sümerbank önünde açıklama yapacak. (13.00)

* İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenlediği "F Oturumu”nun 282’nci haftasında da Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelecek. (13.30)

*Yüksel Caddesinde ihraç edilen kamu emekçilerinin başlattığı "İşimizi geri istiyoruz" eylemleri devam ediyor(13.30/18.00)

* Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi 158. haftada Sakarya Meydanında bir araya gelecek(18.00)

* Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü, “Durmayalım Dur Diyelim” sloganıyla Yüreğir İlçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi'nde halk buluşması gerçekleştirecek. (20.00)

POLİTİKA

* Adalet talebinin bir isyana dönüştüğünü belirten CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Kılıçdaroğlu’nun tutuklanmasına ihtimal vermediğini söyledi. Altıok, ittifak tartışmaları için de “Önce toplumsal bir ittifak sağlanmalı” dedi.

KADIN

* TJA tarafından “Tecrit Kaybedecek, Özgürlük Kazanacak” şiarı ile başlatılacak kampanyanın startı bugün açıklanan deklarasyon ile verilecek. Kampanyanın Koordinasyon Komisyonu’nda yer alan Gülsen Biter, “Tecridi biz kadınlar yıkacak ve özgürlüğümüzü kuracağız” diyerek tüm kadınlara kampanyayı sahiplenme çağrısında bulundu.

* Tevgera Jinên Azad (TJA) tarafından "Tecrit kaybedecek, özürlük kazanacak" şiarı ile İstanbul'da başlatılacak olan kampanyanın startını HDP İstanbul il binasında açıklayacakları deklarasyon ile verecek. (14.00)

ÇALIŞMA YAŞAMI

* Kürt köylerinde birlikte iş yapma kültürü çağın bireyciliğine rağmen sürüyor. Tırpanla ot biçme ve pancar toplama işini imece usulü yapan köylüler, her gün bir evin tarlasında çalışarak kış hazırlıklarını yapıyor.