18 AĞUSTOS 2017 GÜNDEMİ

GÜNCEL

* Sur İle Dayanışma Platformu Üyesi Deniz Özgür, Sur için başlatılan imza kampanyasına İstanbul’dan ses verdiklerini ve büyük bir ilgi gördüklerini söyledi. Özgür, özelikle ülkenin batısındaki yurttaşları imza kampanyasını sahiplenmeye çağırdı.

* İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan ihraç edilen oyuncu Cem Baza, "Açlıkla terbiye etmeye çalışıyorlar fakat bizim ekmekten çok adalete ihtiyacımız var. Tarih bize yaşatılanları yazacak. Bu iktidarı yazacak" diyerek tepki gösterdi.

* Botan’da Osmanlı ve Mîre karşı direniş örgütleyen Elo ve arkadaşları tarafından inşa edilen Elo Dîno Kasrı baraj sularının altında kalacak. 16. yüzyılda yapıldığı düşünülen sarayın bazı bölümleri yıkılmış olsa da varlığını bugüne kadar korudu.

* 10 Ekim Ankara katliamında yaralanmasının ardından 20 ay tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Mustafa Budak’ın eşi Hanife Budak, Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne gelerek katledilenler için adalet aradığını belirtti.

* Gündoğdu'da devam eden Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde alana girmek için sıralarının gelmesini bekleyen yurttaşlar, alanın dışında bulunan her ağaç gölgesini direniş alanına dönüştürdü. Yurttaşlar her türlü zorluğa rağmen nöbete desteklerini sürdüreceklerini ifade etti.

* Vicdan ve Adalet Nöbeti'nin son durağı olan İzmir'de "Burası Gündoğdu koğuşudur benim abim, bak duvarı yok, geçilmez bariyerleri var" dedirten koşullar altında sürüyor. "OHAL var yasak" listesindeki yasaklar ise buna denk yaratıcılıklarla aşılmaya çalışılıyor.

* Erdoğan'ın talimatıyla tutuklulara tek tip kıyafet giydirme hazırlıkları devam ederken, 12 Eylül darbesinde tutuklanan ve benzer dayatmalara maruz kalan yurttaşlar, kendilerinin büyük bir direniş gösterdiği söz konusu uygulamanın yeniden dayatılmasından herhangi bir sonuç alınamayacağını vurguladı.

* Dersim merkez ve 5 ilçesinde atılan havan ve topların neden olduğu 15 gün süren yangında yaklaşık 550 hektarlık ormanlık arazi kül oldu. Canlı yaşamına büyük zarar veren yangının söndürülmesinde emek verenler, Dersim'in kutsal doğasını korumak için sivil yangın ekipleri oluşturma kararı aldı.

* Dünya tarihinin en uzun sokağa çıkma yasağı Sur’un 6 mahallesinde halen sürüyor. İlçenin 3’te 1'i yıkılırken, yapılan yapılar da tekçi politikaların devamı özeliğini taşıyor.

* Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu Cumali Atilla'nın göreve getirdiği ihale süreçlerinde aktif 5 daire başkanı, AKP ile çıkan anlaşmazlıklar üzerine görevlerinden alındı.

* Eğitim Bir Sen’in Hazro Milli Eğitim Müdürlüğüne fişleme dosyası göndermesine ilişkin konuşan Eğitim Sen Diyarbakır 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Recep Şimşek, “Türkiye’de gelinen noktada artık sendikalar atama yapıyor” diyerek, Eğitim Bir Sen’e tepki gösterdi.

* Hasankeyf’in yok edilmemesi için 11 yıldır mücadele yürüten Mehmet Şirin Baytar, baraj yapımının durdurulması için Ankara'dan Avrupa’ya çalmadık kapı bırakmadıklarını belirterek, Hasankeyf’te binlerce yıllık kalelerin dinamitlendiğine işaret etti.

* Darphane Kalesi’nin dinamitlerle havaya uçurulmasına karşı kendisini zincirleyen HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, “Moğollar bile bunu yapmadı” diyerek, Hasankeyf’in yıkımına karşı ortak mücadele çağırısında bulundu.

* HDP'nin Vicdan ve Adalet Nöbeti, son durağı olan Gündoğdu'da 4'üncü gününde ziyaretlerle devam edecek. (11.00-18.00)

* TMMOB Diyarbakır ve Batman şubeleri, Hasankeyf'te Darphane Kalesi'nin dinamitlerle havaya uçurulmasına ilişkin incelemelerde bulunacak. (12.00)

* İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, "tek tip elbise" uygulamasını Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı, Adalet Bakanlığı ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na Galatasaray Postanesi'nden gönderecekleri fakslarla protesto edecek. (12.00)

* Diyarbakır Barosu, Sur'da öldürülen başkanları Tahir Elçi'nin faillerinin bulunması, soruşturma dosyasının hızlı ve etkili yürütülmesi talebiyle Diyarbakır Adliyesi önünde bu haftada bir araya gelerek basın açıklaması düzenleyecek. (13.30)

* Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın başlattığı açlık grevi eylemi 163'üncü gününe girerken, Yüksel Caddesi'ndeki "İşimizi geri istiyoruz" eylemi ise 283'üncü gününde devam edecek. (13.30-18.00)

POLİTİKA

* Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Eşbaşkanı Foza Yûsif, Suriye'nin bütünlüğü içinde tüm bileşenlerin haklarının tanımlı olduğu demokratik federal bir Suriye amaçladıklarını söyledi. Yûsif, "Devlet kurmuyoruz, Suriye halklarının başına bela olan ulus devleti demokratikleştirmeye çalışıyoruz” dedi.

KADIN

* Mersin’deki kadınlar, müftülere nikah kıyma yetkisi veren tasarıya, “Müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi verilmesi bu ülkenin kadınlarına, kız ve erkek çocuklarına yönelik yeni bir tehdittir. Kadın ve çocuk düşmanlığıdır” diyerek tepki gösterdi.

EKONOMİ

* Ağustos’tan itibaren bal ve oğul vermeye başlayan arıların bakımını yapan Pınarcalılar, duman vererek arılarını sakinleştirdikleri kovanları tek tek inceliyor.

KÜLTÜR SANAT

* Özalp’in Dibekli köyü Çawheşîn Yaylası’nda çobanlık yapan Vahyettin Özister, daha 15 yaşındayken kulağını dayadığı teypten dinlediği Evdalê Zeynê, Ali Kerim, Zahiro, Şakiro, Ayşe Şan’ın klamlarını 30 yıldır söylüyor.