17 AĞUSTOS 2017 GÜNDEMİ

GÜNCEL

* Tutuklu bulunan Derik Belediye Eşbaşkanı Sebahat Çetinkaya’nın sağlık sorunlarına dikkat çeken kardeşi Nezahat Çetinkaya, cezaevlerinin hasta tutuklular için işkence evlerine dönüştüğünü belirterek, duyarlılık çağrısında bulundu.

* Tek tip elbise tartışmayadursun, "tek tip ring" uygulamaya konuldu. Avukat Gülizar Tuncer, "Tek tip ring içinde kafes biçiminde bir hücre var, pencere yok ve tek kişi konuluyor" dedi.

* İnfazı 6 ay ertelenerek Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye edilen 9 aylık hamile Remziye Baskak, yürümekte zorluk çektiği halde kelepçeli halde götürüldüğü revirde kontrollerinin yapılmadığını belirterek, "Bir hafta önce cezaevine getirilen bir tutuklu ve 6 aylık bebeği çıplak bir şekilde x-ray cihazından geçirildi" dedi.

* Silvan Belediyesi kayyumu tarafından göreve getirilen avukat Fırat Bakıroğlu, işten atılan çalışanların açtığı davada, belgelere rağmen bu kişilerin hiçbir zaman belediyede çalışmadığını iddia etti.

* Teşhis için Malatya Adli Tıp Kurumu’nda bekletilen cenazelerin tanınmayacak durumda olduğu, buna rağmen daha fazla deforme olması için morg elektriklerinin bilinçli bir şekilde kesildiği belirtildi.

* Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi'nde hücrelerde kalan tutukluların, elleri arkadan kelepçelendikten sonra işkenceye maruz bırakıldığı, ardından da süngerli odalara kapatıldığı bildirildi.

* HDP’nin Vicdan ve Adalet Nöbeti ile birlikte Gündoğdu Meydanı ikiye bölündü. Büyük alanın içinde bariyerlerle ablukaya alınan HDP’lilerin siyasal ve sosyal tartışmaların yayıldığı parkın içinde de dışında da tek gündem vicdan ve adalet.

* Deneyimli hukukçu ve davanın avukatlarından Mehmet Emin Aktar, Sebahat Tuncel ile Gültan Kışanak’ın yaklaşık 10 aydır tutuklu yargılandığı davada, bugüne kadar mahkemenin asıl başkanının katılmadığını belirterek, “Dosya üzerinden yargılama başlamış değil” dedi.

* Adana’da Suriyeli mülteciler, yüksek fiyatlarla rutubetli ve güneş görmeyen evlerde yaşamak zorunda kalıyor. Mülteciler bu nedenle sağlıklarından oluyor.

* Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu üyelerin de katılımıyla KHK’yle ihraç edildiği Ankara Üniversitesi'ne bu kez öğrenci olarak kayıt yaptırmaya gidecek olan akademisyen Cenk Yiğitler ile birlikte rektörlük binası önünde açıklama yapılacak.

* Murat Aksoy ve Atilla Taş'ın da aralarında bulunduğu 13 gazetecinin 31 Mart'ta tahliye edildikten sonra gece yarısı soruşturması ile tekrar tutuklandıkları dava İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (10.00)

* Diyarbakır Barosu Dersim'de günlerce süren orman yangınlarına ilişkin kentte incelemelerde bulunacak. (11.00)

* Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Kuruköy (Xerabê Bava) köyünde ilan edilen sokağa çıkma yasağı esnasında başlatılan operasyonlarda askerler tarafından işkenceye maruz kalan ve ardından tutuklanan Abdi Aykut'un ilk duruşması Mardin 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (11.00)

* Nuriye ve Semih İçin Dayanışma Platformu, ifade özgürlüğü, protesto ve propaganda haklarının gasp edilmesini protesto etmek amacıyla Çağlayan Adliyesi'ne suç duyurusunda bulunacak. (13.30)

* Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın başlattığı açlık grevi eylemi 162'nci Yüksel Caddesi'ndeki "İşimizi geri istiyoruz" eylemi ise 282'nci gününde devam ediyor. (13.30-18.00)

* Savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 yakınını kaybeden Roboskili Aileler, adalet arayışlarının 294'üncü haftasında yakınlarının mezarı başında bir araya gelecek. (18.30)

POLİTİKA

* Bölgede aktif bir şekilde siyaset yürüten ve 106 belediyesi olan DBP, çatışmalı ortamın başlamasıyla birlikte kapatılmaktan daha ağır yaptırımların hedefi oldu. Eş genel başkanları sürekli gözaltına alınıp tutuklanan DBP'nin 86 belediyesine kayyum atandı, binlerce yönetici ve üyesi hapiste.

* “İttifak ve ortak mücadele” tartışmalarının yürütüldüğü bu dönemde yıllardır bölgede siyaset yürüten Kürt partileri, ilk olarak Kürtlerin kendi içlerinde birliklerini oluşturup, Türkiye genelinde de faşizan politikalara karşı ortak mücadele verilmesi gerektiğini söyledi.

* Vicdan ve Adalet Nöbeti'nin İzmir durağına ilişkin değerlendirmelerde bulunan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, 2019 seçimlerine dönük ittifak tartışmalarına işaret ederek, “Seçim ittifakı tartışmıyoruz” dedi.

EKONOMİ

* Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerlerin ziyaret ettiği Urfa’nın turistik Balıklıgöl platosu içinde yer alan çarşıda başlayan alt yapı çalışması, 3 gün önce yaşanan çökme ile birlikte ziyaretleri imkansız kıldı. Esnaf, iflasın eşiğinde olduğunu söyledi.

EKOLOJİ

* Hasankeyf’te dinamitlerle yıkım devam ederken, ayakta kalabilmesi için verilen ekolojik mücadeleyi konu alan “Suyun Ölüm Tarihi” belgeselinin çekimleri ise bitti. Belgeselin yönetmeni Ali Ergül, amacın tarihi hafızayı diri tutmak olduğunu söyledi.

* DSİ’nin "Rüya gibi projeler" olarak tanımladığı Diyarbakır havzasında yapılması planlanan 14 barajın tamamlanması halinde ekolojik denge altüst olacak, gerekli önlemler alınmazsa "rüya" değil "kabus" gibi bir yok oluş yaşanacak.