16 AĞUSTOS 2017 GÜNDEMİ

GÜNCEL

* Marmara Depremi’nin üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen İstanbul’un hala olası bir depreme hazır olmadığını belirten Jeofizik Mühendisi Savaş Karabulut, 3 yıldır olası depremde ilgili sordukları soruların "gizlilik içerdiği” gerekçesiyle valilik tarafından yanıtlanmadığını söyledi.

* Kürt ulusal birliğine yönelik siyasal adım ve çabalar Hakkari’ye bağlı Baleka köylülerini heyecanlandırdı. Kürtlerin elde ettiği kazanımların süreklileşmesi için birliğe ihtiyaç olduğunu hatırlatan köylüler, “Birlikte kardeşlik, kazanç, güzellik ve huzur var” diye konuştu.

* Sur’da “acele kamulaştırma” kararı ile evlerinden çıkarılmaya çalışılan Lalebey ve Alipaşa mahallelerinde yaşayanların 3 gündür elektrik ve suları kesik. Mahalle sakinleri, abdest için kiliseden su aldıklarını söyledi.

* Ortadoğu’da yaşanan savaştan kaçmak zorunda kalan Qamişlolu Nurittin, buzlaç satarak hayatını idame etmeye çalışırken, memleket özlemini ise gece rüyasında ve hayallerinde giderdiğini söylüyor.

* Hazro’nun Helhel köyünde evinde bulunan elektrik kablosu nedeniyle 77 yaşındaki Samiye Ekti bomba düzeneği kurmakla suçlandı. Savcılık, evinde bulunduğu ileri sürülen tabanca mermileri nedeniyle “Pek az sayıda mermi bulundurma veya taşıma” suçunu işlediği iddiasıyla Ekti’ye toplam 5 bin 500 TL adli para cezası verdi.

* İzmir'de HDP'nin Vicdan ve Adalet Nöbeti ikinci gününde sürüyor. Gündemdeki konulara dair açıklama yapacak olan nöbetteki vekilleri, gün boyu yurttaşlar ve sivil toplum örgütü temsilcileri ziyaret edecek. (11.00)

* Murat Aksoy ve Atilla Taş'ın da aralarında bulunduğu 13 gazetecinin 31 Mart'ta tahliye edildikten sonra gece yarısı soruşturmasıyla tekrar tutuklandıkları dava İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (10.00)

* Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Marmara Depremi'nin yıldönümü nedeniyle hazırladıkları "İstanbul depreme hazır mı?" başlıklı raporu, basın toplantısıyla duyuracak. (11.00)

* Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), son dönemde partilerine yönelik artan gözaltı ve tutuklama operasyonlarına ilişkin Diyarbakır'daki Genel Merkez Danışma İrtibat Bürosu'nda basın toplantısı düzenleyecek. (11.00)

* Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın başlattığı açlık grevi eylemi 161'inci, Yüksel Caddesi'ndeki "İşimizi geri istiyoruz" eylemi ise 281'inci gününde devam ediyor. (13.30-18.00)

KADIN

* Yazar Gülazer Akın’ın kadın sorununun ana kaynağı olan cinsiyetçiliği tartışmaya açtığı “Cinsiyetçiliğin Yaratımı-Çalınan Özgürlük” kitabı çıktı. Akın, “Sorun cinsiyetçiliktir. Toplumsal cinsiyetçiliktir. Ve toplum tepeden tırnağa cinsiyetlendirilmiştir” diyor.

* Müftülüklere nikah kıyma yetkisini de içeren yasa tasarısına tepki gösteren Diyarbakırlı yurttaşlar, çocuk yaşta evliliğin ve cinsel istismar olaylarının üzerinin örtülmesinden ve meşrulaştırılmasından kaygı duyduklarını dile getirdi.

EKONOMİ/ÇALIŞMA YAŞAMI

* Otellerdeki doluluk oranının yüzde 40’larda kaldığı Mardin’de, AKP’li belediyeler tarafından taşınan yerli turistler de sektörü canlandıramadı. Kentteki en işlek caddenin kayyum tarafından akşam saatlerinde kapatılmasıyla birlikte esnaf iş yapamaz hale geldi.

* Kurban Bayramı'na 2 hafta kala kurbanlık hayvanlar ile satıcılar pazarlardaki yerlerini almaya başladı. Mühye köyündeki kurban pazarında alıcılar el yakan fiyatlardan, satıcılar ise müşteri yokluğundan şikayetçi.

* Ücretleri ödenmeden işten atılan DİSK'e bağlı Nakliyat-İş üyesi bin 700 Real Market işçisi, İstanbul’da Yenisahra Metro önünde bir araya gelecek ve Kozyatağı Gross Market önünde açıklama yapacak. (15.00)

KÜLTÜR SANAT

* Türkiye’de faşizmin örgütlenerek kurumsallaştığını ve sanatın içinin boşaltıldığını dile getiren müzisyen-şair Tunay Bozyiğit, "Sanatçı susarsa toplum da susar ve biz sustuk" dedi.