15 AĞUSTOS 2017 GÜNDEMİ

GÜNCEL

* Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi'nde köpekli aramaya karşı çıkan tutukluların önce süngerli odaya götürülerek işkence edildiği, sonra çıplak bir şekilde koğuşlarına getirildiği belirtildi.

* Sur'da "Kentsel Dönüşüm" adı altında süren yıkım kapsamında Dolat Ailesi'ne ait 150 yıllık tarihi taş ev de yıkılacak. Aile, her köşesinde anılarının yüklü olduğu evin yıkımına karşı çıkıyor.

* Sivas’ta devletin kaderine terk ettiği tarlayı işleten Mehmet Yılmaz, 17 yıldır doğal kaya tuzu üretiyor.

* Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi editörlerinden Ender Öndeş, devletin bölgedeki politikalarını teşhir ettiklerinden dolayı baskıya maruz kaldıklarını belirterek, "Özgür Gündem geleneği devletin karşısında hiç bir zaman 'hazır ola' geçmez" dedi.

* Darbe döneminde cezaevlerine dayatılan “tek tip elbise” dayatmasına karşı bedenini açlığa yatıran Fatin Kanat, "tek tip elbise" dayatmasının Nazi mantığından faksız bir uygulama olduğunu, siyasi tutsakların bunu asla kabul etmeyeceklerini söyledi.

* 1990’lı yıllar da Lice’nin yakılmasına tanıklık eden kadınlar, şuan süren operasyonların aynı amacı taşıdığını ve hedefin köylerin boşaltılması olduğunu söyledi. Tanıklar, dönemin Başbakanı Tansu Çiller'in, köyler üzerinde yürüttüğü politikasını Erdoğan’ın tamamlamak istediğini vurgulayarak, devletin aklının hiç değişmediğini vurguladı.

* Tutuklu DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın tutuklu yargılandığı davanın 3'üncü duruşması Malatya 1.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (14.00)

* Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Vicdan ve Adalet Nöbeti, Diyarbakır, İstanbul ve Van'dan sonra son durağı olan İzmir'de gerçekleştirilecek yürüyüş ve grup toplantısının ardından Gündoğdu Meydanı'nda başlayacak. (12.30)

* Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın başlattığı açlık grevi eylemi 160'ıncı gününe girerken, Yüksel Caddesi'ndeki "İşimizi geri istiyoruz" eylemi ise 280'inci gününde devam edecek. (13.30-18.00)

POLİTİKA

* Türkiye’de “ittifak modeli” örneklerinden biri olan KESK’in Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, Türkiye toplumunun “birlikte mücadele etmek” dışında şansının olmadığını belirterek, emek alanında bu mücadelenin öncülüğünü yapabileceklerini söyledi.

* Türkiye’nin siyasal atmosferini “faşizm” olarak tanımlayan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kamalbay, ortak mücadele için siyasi kimliklerin bir kenara bırakılıp, “Herkesin en temel görevi faşizmi durdurmak olmalı” dedi.

* Bakanlar Kurulu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplanacak.

* AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, basın toplantısı düzenleyecek.

KÜLTÜR SANAT

* Adalet ve özgürlük taleplerini Sanatçılar Yürüyor Platformu çatısı altında dile getiren sanatçılar, “Önce adalet ve özgürlük, ardından sanat” diyerek, sokaklarda olmaya devam edeceklerini söyledi.

* Yenişehir'in Yolaltı (Şilbê) mahallesinde yüzlerce yıldır akan tarihi pınarın (Kaniya Paşê) suyu, mahallede yapılan DSİ kanalı yüzünden kurudu.

EKONOMİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı iş gücü istatistiklerini açıklayacak.