19 MAYIS 2017 GÜNDEMİ

GÜNCEL

* Mahkeme başkanının cemaat üyesi olduğu ortaya çıkmasıyla yeniden yargılanan Sertaç Kılıçarslan, aynı gerekçelerle aynı cezaya hükmedildi. Açıklanan gerekçeli karar ise cemaatçi hakimleri aratmadı.

* Aralarında kolları olmayan, felçli ve yatalak olan 400'ü ağır 905 hasta tutuklunun bulunduğu cezaevlerine dikkat çeken insan hakları savunucuları, Ömer Faruk Kavurmacı'nın özel hastaneden aldığı raporla tahliye edilmesini hatırlatarak, hukukun herkese eşit uygulanmasını istedi.

* Kayyumun atanan Çatak Belediyesi, Tahir Elçi’nin isminin verildiği parkın adını “Şehit GK Ali Ogün Parkı” olarak değiştirdi.

* 50 yıllık müzik dostluklarını sürdüren tarihi Gümrük Hanı'nın müzisyenleri Abdullah Ayazgöl ve Abdurrahman Aydınlık, sosyal güvencesiz işlerinde bağışlarla Han’a coşku katıyor.

* Osmaniye Cezaevi'nde siyasi tutuklularla görüşen Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı Tugay Bek, yaralı tutukluların tedavi edilmemesinin açık bir yaşam hakkı ihlali olduğunu belirtti.

* HDP, Figen Yüksekdağ'ın parti üyeliğinin düşürülmesi nedeniyle yasal zorunluluktan kaynaklı yapacağı 3'üncü Olağanüstü Kongre'nin hazırlıklarını tamamladı.

* İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplar Komisyonu, gözaltında kaybedilen Rıdvan Karakoç ve Hasan Ocak'ı Gazi Cemevi'nden mezarlığa düzenleyecekleri yürüyüşle anacak. (12.00)

POLİTİKA

* Siyaset Bilimci Sezin Öney, Erdoğan-Trump görüşmesini “Beraber resim verildi. Önem verilen sadece buysa ve aynı sofraya oturmaksa, bu yapıldı. Ama eğer Ankara'nın gerçek isteği, FETÖ ve Suriye konusunda istediğini almaksa, hiçbir şey alınmadı” sözleri ile değerlendirdi.

* Türkiye'deki toplumsal sorunların çözümü için demokratik bir muhalefet cephesinin oluşturulması gerektiğini belirten SODAP Eş Sözcüsü Ersin Çatalkaya, "AKP'nin politikalarını deşifre edecek daha güçlü bir muhalefet kurmamız gerekiyor. Acil bir demokrasi cephesi kurulmalıdır" dedi.

* Erdoğan’ın ABD ziyareti “Nokta koydu” metaforu üzerinden manşetlere çekilirken, Prof. Baskın Oran, “Ortada cümle yok ki nokta olsun” dedi. Oran, ziyaret öncesi Erdoğan’a “gelme mesajı” verildiğini ancak Erdoğan’ın “meşruiyet ithal etmek ve fotoğraf çektirmek” için ziyareti gerçekleştirdiğini söyledi.

EKONOMİ

* Hakkari’de yasak nedeniyle otlatacak mera ve yayla bulamayan çiftçiler, ellerindeki hayvanları satmak zorunda kalıyor.

ÇALIŞMA YAŞAMI

* Soma Katliamı'nda yaşananlara tanıklık eden 2 gazetecinin kaleminden çıkan "Çizmelerimi çıkarayım mı?", 301 madencinin hikayelerini geleceğe taşıyor. "Hafıza oluşturmak" için kaleme alınan kitap, kar hırsı uğruna işçileştirilen çiftçilerin, iş cinayetlerinde katledilme süreçlerini anlatıyor.

KÜLTÜR SANAT

* Yasaklı bir dilin tiyatrosundan 5. Amed Tiyatro Festivali’ne uzanan süreci değerlendiren MKM oyuncusu Rugeş Kırıcı, “Bodrum katlarda yasaklı bir dille tiyatro yapmanın tarihini yazdık” dedi. Amed Şehir Tiyatrosu oyuncularından Yavuz Akkuzu ise, “Bize kilit vuramazlar. Tutuklansak zindanlarda oynarız” değerlendirmesinde bulundu.

* 5. Amed Tiyatro Fetivali, 9. gününde Mehmet Emin Yalçınkaya'nın yazdığı Ergül Kutlar'ın yönettiği "Mala dina" (Delilerin Evi) ile "Av u Ar" isimli oyunlarla devam edecek. (15.00-20.00)