157 haftadır hasta tutuklulara özgürlük istiyorlar

ANKARA - Hasta tutuklulara özgürlük talebiyle 157 gündür devam eden eylemde bu hafta hastalığı teşhis edilememesine rağmen 53 kiloya düşen Ayetullah Ay’ın durumuna dikkat çekildi.

157 haftadır hasta tutuklulara özgürlük isteyen Hasta Tutsaklara Özgürlük İnisiyatifi, bir kez daha Sakarya Caddesi'nde eylem yaparak hasta tutsakların kritik durumuna dikkat çekti. “Hasta tutsaklara özgürlük”, “Bijî berxwedana zindanan”, “Tecride son” sloganlarının atıldığı eylemde, benzer talepleri içeren pankart açıldı.

FAŞİZM CEZAEVLERİNDEN BAŞLIYOR

Burada kısa bir konuşma yapan inisiyatif üyesi Selahattin Gider, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce yaptığı “cezaevleri boşalacak, anaların gözyaşlarını dindireceğiz” sözlerini hatırlatarak, “Şimdi cezaevleri ağzına kadar doldu. Anaların acıları katmerlendi, gözyaşları çoğaldı sayenizde” diye konuştu. Cezaevlerinde bine yakın hasta tutsağın adeta ölüme mahkum edildiğini belirten Gider, yaşananları faşizm olarak nitelendirdi.

AYETTULAH AY’IN HASTALIĞI TEŞHİS EDİLEMİYOR

Daha sonra grup adına açıklamayı okuyan inisiyatif üyesi Nuray Çevirmen de cezaevlerinde ağırlaşan ihlaller ile birlikte öncelikli sorunun hasta tutsaklar meselesi olduğunu söyledi. Kırıkkale F Tipi cezaevinde bulunan hasta tutsak Ayetullah Ay’ın durumunu paylaşan Çevirmen, Ay’ın tam olarak tespit edilemeyen hastalığı nedeniyle 53 kiloya düştüğünü ve Ay’ı kontrol eden doktorların Crohn, Çöylak, Kolit gibi hastalıklardan şüphelendiklerini söyledi. Ay’ın 2 Haziran’da yapılması gereken “kolonoskopisinin” ise “gerekli olan ilacın bütün Türkiye’de bittiği iddiası” üzerine bunun yapılmadığını belirten Çevirmen, Ay’ın durumunun ciddiyetine işaret etti.