Soçi’de her şey çözülmemiş: Buğday krizi yeniden boy verdi

HABER MERKEZİ - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin görüşmesinden sonra yaptığı “Domates hariç, anlaşmaya vardık” açıklamasının üzerinden bir hafta geçmeden, yeniden buğday krizi gündeme geldi. Türkiye buğday ithalatına bu kez miktar kısıtlaması getirdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Suçi’de yaptığı görüşmeden sonra “Domates hariç, tüm kısıtlamaların kaldırılması konusunda anlaşmaya vardık” şeklindeki sözleri üzerinden bir hafta geçmeden buğday krizi yeniden boy verdi.

DOMATES YASAĞINA KARŞI

Rus yetkililer tarım ürünlerine yönelik kısıtlamaya ilişkin düzenlemenin bir hafta içinde kaldırılacağını açıklasa da domates yasağı devam edecek. Türkiye, domates yasağına karşı buğday kozunu bir kez daha ileri sürdü. Dünya gazetesinin haberine göre, Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen Dahilde İşleme İzin Belgesi (DİİB) kapsamında Rusya Federasyonu'ndan yapılan buğday ithalatında belgede yazılı miktarın sadece yüzde 20'sine izin veriliyor. Hububat Tedarikçileri Derneği (HUBUDER)'in dün Ankara'da düzenlenen "2017-2018 Hasatına Doğru Türkiye ve Dünyada Tahıl" Konferansı'na katılan buğday ithalatçıları bu yeni uygulamanın kendilerine zarar verdiğini ve taahhüt ettikleri un ihracatını olumsuz etkileyeceğini, ithalat maliyetini artıracağını dile getirdi.

TÜRKİYE KENDİSİNE ZARAR VERİYOR

Konferansta konuşan ithalatçılar, "Ekonomi Bakanlığı, düzenlediği Dahilde İşleme İzin Belgesi(DİİB)' nde 3 bin ton ithalat izni olan firmaya 600 ton ithalat izni veriyor. Bu, Rusya'ya karşı bir yaptırım olarak görünse de asıl bize zarar veriyor. Bizimde taahhütlerimiz var. Aldığımız buğdayı una dönüştürüp ihraç ediyoruz. Ayrıca bu uygulama ile ithalat maliyetimiz yükseliyor. Rekabet gücümüzü kaybedebiliriz" dediği belirtildi.