‘Umutsuzluğa kapılmayalım, alternatif yollar arayalım’

VAN - İhraç edildikten sonra eğitimci arkadaşlarıyla kafe işleten Tarih Öğretmeni Adem Şahin, umutsuzluğa kapılmadan alternatif ekonomi alanlarını yaratmak gerektiğine dikkat çekti.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Tarih Öğretmeni Adem Şahin, Türkçe Öğretmeni Ferhat Türkoğlu ve Okul Öncesi Öğretmeni İrem Vural, 7 aydır Van'da kafe işletiyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren işe koyulan eğitimciler, umutsuzluğa kapılmadan, alternatif mücadele yolları yaratmak gerektiğine inanıyor.

‘İHRAÇ NEDENİMİZİ BİLMİYORUZ’

4 yıl boyunca Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde görev yapan Tarih Öğretmeni Şahin, 7 ay geçmesine rağmen hala neden ihraç edildikleri bilmediklerini belirterek, “Ancak tahmin ettiğimiz kadarıyla sendikal çalışmalarımız ve ‘çocuklar ölmesin’ şiarıyla KESK’in almış olduğu bir günlük greve katılmamızdan dolayı ihraç edildik” dedi.

‘ALTERNATİF YOLLARI DÜŞÜNDÜK’

Kamu çalışanı olmadan önce de alternatif ekonomi yollarını düşündüğünü belirten Şahin, “Bize özgü, bizim emeğimize, üretimimize dayalı bir ekonomik modeli düşünüyorduk. Haliyle kamu çalışanı olunca, bütün yaşam alanı kamunun çerçevesinde, içerisinde oluyor. İhraç olduktan sonra bizler de alternatif bir şeyler üretebiliriz anlayışıyla kafe açma kararı aldık” diye konuştu.

‘RENKLERİMİZİ NAKŞETTİK’

Sadece tüketim merkezi değil sosyalleşme ve paylaşımın esas alındığı bir alan düşündüklerini dile getiren Şahin, “Bu tam da karşılığını bulan bir yer oldu. Sabahın erken saatlerinden gece 12’ye kadar kaba işçiliğinden boyasına, aksesuara kadar kendimiz tasarladık ve kendi anlayışımıza göre dizayn ettik. Yani kendi düşüncelerimizi, kendi renklerimizi buraya nakşettik” dedi. Dayanışmanın önemine vurgu yapan Şahin, “Öğretmenlik hayatımızda yaşamadığımız şeyleri burada yaşıyoruz. Çok farklı insanlarla tanışıyoruz. O açıdan sosyalleşmenin tam da karşılığı diyebiliriz. Bir yerlerden maddi beklentimiz yok. Bizim emeğimize dayalı bir durum var. Emeğimizi harcayıp karşılığında değerini alıyoruz. Bir sömürüye de dayanmıyor. Şu bizde artık kesinleşti. Kamu görevine dönsek dahi, mutlaka kamuya alternatif ekonomi modelinin olması gerekiyor” diye konuştu.

‘İHRAÇ ETMEK YETMEDİ’

Kafenin açıldıktan kısa bir süre sonra ruhsat ve vergi levhası olmadığı gerekçesi ile kapatıldığını belirten Şahin, “İlgili kurumların bizi ihraç ettiği yetmiyor gibi, bizim kendi adımıza herhangi bir yer açmamızı ve çalışmamızı engelliyorlar. Örneğin bizim sağlık güvencemiz yok, yapamıyoruz dolayısıyla SSK, Bağkur girişimiz yapılamadığı için biz buranın ruhsatını kendi adımıza alamadık. Bunu fırsata çeviren yetkililer herhangi bir ihtarda bulunmadan gelip ruhsatı ve vergi levhası olmadığı gerekçesi ile kapattılar” diye anlattı. Gelen yetkililerin içerde müşteriler olmasına rağmen kafeyi mühürlediğini paylaşan Şahin, “Sebebini sorduğumuzda bunun emniyetin bir talimatı olduğunu ve kapatmak zorunda olduklarını söylediler. Biz de bir hafta sonra ruhsat işlemlerini yapıp tekrar açtık” dedi.

ÖĞRENCİLER HİÇ YALNIZ BIRAKMADI

Öğrencilerinin kendilerini ilk günden bu yana hiç yalnız bırakmadığını paylaşan Şahin, “Öğrencilerimiz geldiği zaman duygusal anlar yaşıyoruz. Ellerimizde çaylar ile öğrencilerimize gittiğimizde ‘Aman hocam siz getirmeyin biz alırız’ diyorlar. Buna karşı biz öğrencilerimize bir öğretmenin aynı zamanda çay yapıp, kafe işletebileceğini anlatıyoruz. Öğrencilerimize eğitim ve öğretimin sadece okul duvarları arasında olmadığını her fırsatta dile getiriyoruz” ifadesinde bulundu.

‘UMUTSUZ OLMAK DEĞİL, MÜCADELE YOLU ARAMAK GEREKİYOR’

Mücadelenin önemine dikkat çeken Şahin, “Bu karanlık süreci atlatabilmek için mücadele etmek gerekiyor. İhraç edilen insanların bir şekilde normal yaşamlarına dönebilmeleri gerekiyor. Oturup sinmek, ‘kaderimizdir’ deyip ona razı gelmek, kendi kabuğuna çekilmek değil, bulunulan ortamda ses çıkarıp örgütlenmek ve talepleri dile getirmek gerekiyor. Bu açıdan umutsuz olmak değil, mücadele yolları aramak gerekiyor” diye konuştu. İhraç edilen tüm kamu çalışanlarına tavsiyelerde bulunan Şahin, “Aylıklarını beklemek yerine tüketim yerine üretim yapabilecekleri işlere yönelsinler” dedi.