STÖ’ler İstanbul’dan Dersim’e doğru yola çıktı

İSTANBUL – Munzur Çevre Derneği öncülüğünde bir araya gelen sivil toplum örgütü temsilcileri, Dersim’deki doğa katliamına karşı durmak için İstanbul’dan Dersim’e doğru yola çıktı.

Dersim’de yaşanan doğa katliamına sessiz kalamayacaklarını belirten Munzur Çevre Derneği öncülüğünde bir araya gelen sivil toplum örgütleri, İstanbul’dan Dersim’e yangına müdahale etmek için yola çıktı. 2 otobüs ile yola çıkanların yarın sabah saatlerinde Dersim’e ulaşması bekleniyor.

‘DOĞA KATİAMI İLE HALK GÖÇE ZORLANIYOR’

Devletin 1938’den beri Dersim üzerinde özel bir politika uyguladığını kaydeden Munzur Çevre Derneği İstanbul Şube Başkan Vekili Ali Yıldız, “1938’de insanlarımızı yakan devlet bugün doğamızı katlediyor. Batı bölgelerinde ranta yönelik yangınlar çıkaran devlet, Munzur coğrafyasında ise insansızlaştırmaya yönelik girişimlerle ekosistemi katlediyor” dedi. Halkın yangına müdahale etmesine izin verilmemesini hatırlatan Yıldız, “Doğa katliamı ile insanlar göçe zorlanıyor. Biz bu katliama izin vermeyeceğiz. Orada yaşananları göz önüne sermek ve doğamıza sahip çıkmak için yola çıkıyoruz” diyerek mücadele etmeye devam edeceklerini aktardı.

‘KATLİAMA DUR DEMEK İÇİN YOLA ÇIKIYORUZ’

Dersim’deki yangına “dur” demek için yola çıktıklarını kaydeden Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İstanbul 2’nci Bölge Eşbaşkanı Nergiz Güzel, devletin yıllardır aynı politika ile hareket ettiğine değinerek, “Biz artık bu katliam politikasına izin vermeyeceğiz. Doğamızın katledilmesine dur demek için yola çıkıyoruz” diye konuştu.

‘DÜN CİZRE BUGÜN DERSİM’

DAD Avcılar Şube Başkanı Özgür Bulan, Dersim’de çıkan yangınların politik olduğunu vurgulayarak, Aleviler için kutsal sayılan mekanların devlet tarafından özellikle yakıldığını dile getirdi. Coğrafyalarında çıkan yangına karşı durmak için yola çıktıklarını ifade eden Bulan, “Devlet şiddet politikalarından bir an önce vazgeçmeli. Kendi coğrafyamızda mülteci gibi yaşıyoruz. Dün Cizre, Sur ve Nusaybin’i yaktılar bugün Dersim’i yakıyorlar. Biz buna izin vermeyeceğiz ve sonuna kadar direneceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından otobüsler yola çıktı.