Ekoloji

Rant uğruna deniz ekosistemi ve toprak kimliği değiştiriliyor

Konyaaltı’nda “kaçak” bir şekilde hayata geçirilmeye başlanan Boğaçayı Projesi'yle 120 kuş türünün barınma ve balıkların yumurtlama alanı ranta kurban ediliyor. Prof. Dr. Beyza Üstün, çalışmanın yasadışı olduğunu ve sadece halk müdahalesi ile durdurulabileceğini söyledi.

Haberi Oku

Foça'da yangın 40 hektar alanı yok etti

Foça'da, 1. Derecede Sit Alanı'nda çıkan yangın 40 hektar alanı kül etti. Orman Yangın İhbar Hattı'na yapılan ihbara, "Yapacağımız bir şey yok" yanıtı verildi.

Haberi Oku

Tarım ve orman arazisi kalker ocağına peşkeş çekildi

Manisa'nın Kula ilçesi İncesu köyü mevkiinde kalker ocağının kapasite artışı onay aldı. Devlet kayıtlarında orman ve tarım arazisi olan bölgede şirket, bu kapasite artışıyla beraber bitkisel toprağı sıyırma uygulamasından dinamit patlatmaya kadar birçok işlem yapacak.

Haberi Oku

Yerel tohum için üç arkadaşla başladılar gönüllüler ordusuna dönüştüler

Hibrit ve ithal tohumlara karşı harekete geçen üç arkadaş, Datça’da 6 dönüm üzerinde geleneksel tohum ekimine başladı. Çok kısa zamanda küçük bir gönüllü ordusuna dönüştüklerini anlatan Zeki Karacan, amaç 50 dönüm üzerinde geleneksel tohum bankası oluşturmak olduğunu söyledi.

Haberi Oku

JES'ten sonra Feldspat'a da izin: Ormanlık alan dinamitlenecek

Aydın Valiliği, Nazilli'de yapılması planlanan Feldspat Ocağı için "ÇED gerekli değildir" kararı verdi. Projenin hayata geçmesi durumunda şirket, yerleşim yerlerine yakın bölgelerde ve ormanlık alanlarda dinamitle arama yapmayı planlıyor.

Haberi Oku

Ne tehlikeye baktı ne zarara

Karahallı'da bir mermer ocağının kapasite artışının yaratacağı tehlike ve zararlar bizzat şirket tarafından “toz, gürültü, sıvı ve katı atıklar, floranın kalkması, faunanın yer değiştirmesi, bölgenin deprem riski olması” şeklinde sıralanmasına rağmen Uşak Valiliği'nce onaylandı.

Haberi Oku

Aydın'da tarım arazileri JES’e açıldı

Aydın'da doğayı talana açacak yeni bir JES projesine daha valilik onay verdi. Doğal güzellikleriyle bilinen Kuşadası'na yalnızca 11 kilometre uzaklıkta yapılması planlanan proje, Aydın-Muğla-Denizli hattındaki tarım arazilerini şimdiden tehdit ediyor.

Haberi Oku

Termik santrale karşı fotoğraflı mücadele

Yatağan Termik Santrali’nin çevreye verdiği tehlikeleri eline aldığı fotoğraf makinesiyle kare kare fotoğlayarak mücadele eden 61 yaşındaki Tayibe Demirel, yaşam alanlarının yok olmaması için ev ev, kapı kapı dolaşarak santralin çevreye verdiği zararları anlatıyor.

Haberi Oku

İskenderun’un tek yeşil alanı imara açılıyor

İskenderun’da 6 mahalle arasında bulunan ve tek yeşil alan olan Karayolları arazisinin imara açılması kent halkı tarafından tepkiyle karşılandı.

Haberi Oku

2 bin 500 yıllık Clandras Köprüsü ranta kurban ediliyor

Karahallı'da bulunan Frigyalılara ait 2 bin 500 yıllık Clandras Köprüsü, 2014 yılından bu yana "Turizme kazandırma" adı altında rantın hedefinde. Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi Sözcüsü Tuncay Karaçorlu, tarihi mirasın ticari malzeme değil kültürel birikim değeri olarak yaşatılması gerektiğini belirtti.

Haberi Oku

Sayfa 1 / 12