Obama'dan veda konuşması: Başkalarını dinlemeliyiz

WASHİNGTON - ABD Başkanı Barack Obama, görevini Donald Trump'a devretmesine günler kala yaptığı veda konuşmasında, "Başkalarına dikkatimizi vermeli ve dinlemeliyiz" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, görevini Donald Trump’a devretmesine günler kala veda konuşmasını yaptı. Chicago'da gerçekleşen veda konuşmasında onbinlerce kişiye seslenen Barack Obama, göreve geldiği 8 yıl öncesine göre ABD'nin her yönüyle "daha iyi, daha güçlü" bir ülke olduğunu söyledi.

Barack Obama veda konuşmasında eşi Michelle Obama ile kızları Malia ve Sasha'ya da fedakarlıkları için teşekkür etti.

‘BAŞKALARINI DİNLEMELİYİZ’

ABD Başkanı Obama, "Demokrasi onu ne zaman hafife alırsak o zaman tehdit altındadır" diyerek Amerikan toplumuna uyarı mesajı yolladı. ABD'lilere geçmişleri ne olursa olsun diğerlerinin bakış açısıyla olayları değerlendirmelerini söyleyen Obama, "Başkalarına dikkatimizi vermeli ve dinlemeliyiz" dedi.

‘EKONOMİK EŞİTSİZLİK IRKSAL AYRIMCILIKTIR’

ABD'nin ilk siyah başkanı, 55 yaşındaki Obama, ülkesinde demokrasi için tehdit oluşturan üç konuya dikkat çekti. “Irk toplumumuz karşısında halen etkili ve ayrıştırıcı bir güç” diyen Obama, ekonomik eşitsizlik, farklı ırklar arasındaki bölünme ve toplumun farklı katmanlarının kendi “baloncuklarına” çekilmesi, vurgusunu yaptı. Obama bu sözleriyle, "ortak gerçeklikleri temel almayan düşünceleri" esas aldığını söylediği, toplumdaki farklı grupların ayrışmasına işaret etti.

‘BARIŞÇIL GEÇİŞ ABD DEMOKRASİSİNİN KARAKTERİ’

Ülkesi için göreve geldiği dönemden bile daha olumlu duygular içinde olduğunu söyleyen Obama, ABD gençliğine ithafen "adil ve kucaklayıcı bir Amerika'ya" inandığını söyledi. Obama konuşması sırasında ayrıca, iktidarlar arası geçişi barışçıl kılmanın Amerikan demokrasisinin karakterinde olduğunu ifade etti.

Obama veda konuşması sırasında zaman zaman gözyaşlarını tutamadığı dikkat çekti.