İşçilere fabrikaya 100 metre yaklaşmama cezası

TEKİRDAĞ - Çerkezköy'de tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldığı için 23 gündür Bony Çorap Tekstil Fabrikası'nın önünde eylem yapan Hakan Gürses ve beraberindeki emekçiler, gözaltına alınarak mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme işçilere, fabrikaya 100 metre yaklaşmama cezası verdi.

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde bulunan Bony Çorap Tekstil Fabrikası’nda 7 yıl çalıştıktan sonra tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldığı için 26 Nisan'dan bu yana fabrika önünde eylemde olan Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası (BATİS) üyesi Hakan Gürses ile kendisine destek veren BATİS temsilcisi Fahri Koçan ve Evren Gültekin adlı işçiler, gözaltına alındı. 23 gündür direnen Gürses’in eyleminden rahatsız olan Bony Tekstil yetkilileri, Gürses ve beraberindeki işçilerin “gürültü kirliliği yaptığı” ve “huzur ve sükuneti bozduğu” iddialarıyla ikinci kez savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Bunun üzerine savcılık talimatıyla fabrika önüne gelen polisler, Gürses ve beraberindeki Koçan ile Gültekin'i gözaltına aldı.

Gürses ve beraberindeki işçiler, savcılık ifadeleri alınmadan Çerkezköy Adliyesi Sulh ve Ceza Mahkemesi'ne çıkarıldı. Mahkeme, Gürses ve direnişe destek olan işçilere fabrikaya 100 metre yaklaşmama cezası verdi.

‘BEN SADECE ONURUMLA ORADA DİRENİYORUM’

23 gündür direnişte olan ve onuruyla direnişini sürdürdüğünü belirten Bony işçisi Hakan Gürses, mahkemenin verdiği karara anlam veremediğini belirterek, “Ben sadece onurumla orada direniyordum. Ben namussuzluk yapmadım, birine küfür etmedim, ben işe iademi istiyorum onurumla orada direniyorum” dedi.