Erdoğan son 3 yıldır Kuzey Suriye sınırında Kürtlere mesaj veriyor

ANKARA – DAİŞ’in 3 yıl önce “Bayram namazını” kılma hedefiyle Kobanê’ye dönük saldırmasına ilişkin “düştü düşecek” açıklaması yapan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, bu kez Ramazan Bayramı öncesi Rojava’da bir oluşuma izin vermeyeceklerini söyledi.

Son 3 yıldır her dini bayram öncesi Kuzey Suriye sınırına giderek açıklamalarda bulunan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, DAİŞ’in 3 yıl önce Kobaê’ye saldırısı sırasında verdiği “Kobani düştü düşecek” mesajını bu kez Akçakale’de yineledi.

KOBANÊ SONUN BAŞLANGICI OLDU

DAİŞ’in 2014 yılında Kobanê’de “namaz kılmak” hedefiyle işgale geldiği sırada Antep’te Kurban Bayramı kutlamalarına katılan Tayyip Erdoğan, Rojava’ya dönük ilk kritik açıklamasını “Kobani düştü düşecek” mesajıyla vermişti. Erdoğan’ın bu açıklaması ve Rojava’ya yönelik tutumu Kürtlerde infial oluşmuş ve Kürtler Kurban Bayramını Rojava sınırında geçirmişti. Yine bu söylem üzerine 6-8 Ekim halk ayaklanması yaşandı. Kürtleri ayaklanması Kobanê’yi kurtardığı gibi DAİŞ için de sonun başlangıcı oldu.

BİRÇOK ÜLKEDEN DAHA BÜYÜK ALANI KONTROL EDİYORDU

DAİŞ, Kobanê’ye yönelik saldırı başlattığı zaman Musul, Rakka, Dera, Ramadi gibi önemli kentler başta olmak üzere Irak’ın yüzde 40, Suriye’nin yüzde 60 oranında alanını kontrol ediyordu. Aynı dönem, uluslararası alanda da Türkiye’nin DAİŞ’e destek verdiğine ilişkin çok sayıda haber ve belge, dökümün ve makale dolaşıma girdi. Türkiye’de Tel Abyad gibi kentleri alarak Türkiye’nin sınır komşusu olan DAİŞ’e yönelik herhangi bir rahatsızlık açıklamasında bulunmazken, kontrolündeki sınır kapılarında ticaret yapılmaya devam edildi.

‘RAKKA DÜŞTÜ DÜŞECEK’

2004 yılında kurulan DAİŞ’in aylar süren Kobanê kuşatması ve saldırısı 2014 yılında yenilgi ile sonuçlandı. O güne kadar vahşet görüntüleri eşliğinde gittiği her yeri işgal eden DAİŞ’in yenilebileceğine olan inanç ilk kez ortaya çıkmaya başladı. Ardından, örgüt, Minbiç, Sülük, Girê Spî, Tabka gibi alanlarda Kürt güçlerine karşı yenilgiye uğradı ve en son başkent ilan ettiği Rakka’ya kadar çekilmek zorunda kaldı. Şimdi DAİŞ’in başkentti Rakka, Kürt savaşçıların öncülüğünde, Arap, Asuri, Süryani müttefiklerinin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) kuşatması altında ve düştü düşmek üzere.

YİNE BAYRAM YİNE SINIR YİNE ERDOĞAN

Tam da böyle bir dönemde yine bir bayram arifesinde AKP Genel Başkanı Erdoğan yine Kuzey Suriye sınırında “müdahale” mesajı verdi. Akçakale’yi ziyaret eden Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden başka devletimiz yok. Paralel devletmiş, şu devleti, bu devleti asla bunları tanımıyoruz. Güneyimizde, Suriye'nin kuzeyinde PYD, YPG bunlar bir gayretin içerisindeler. Yanınızda, arkanızda kim olursa olsun, bilesiniz ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, silahlı kuvvetleriyle, bütün imkanlarıyla Kuzey Suriye'de bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyecektir” diyerek bu kez doğrudan Rojava’ya müdahale mesajı verdi.

RAKKA DÜŞERSE MESAJI MI?

“Kobani düştü düşecek” sözleriyle aslında Kürtlere karşı oradaki silahlı gruplara bel bağladığını gösteren Türkiye bu beklentisinin yerine gelmemesi üzerine Kuzey Suriye Demokratik Konfederasyonunu engellemek için Cerablus üzerinden bu kez doğrudan kendisini sahadaki savaşa müdahil oldu. Erdoğan’ın son açıklamaları, DAİŞ’in Rakka’da işinin bitirilmesi halinde Türkiye’nin bu savaşı daha da ilerletebileceği mesajı olarak okunuyor.