Referandumda asıl kıyamet Kürt sorunu üzerinden kopacak!

ANKARA - Türkiye’nin kaderini belirleyen referandum yaklaştıkça taktikler de yeniden gözden geçirilmeye başlandı. Avrupa ile kriz, Türkiye’yi savaşa sokma girişimleri derken, referandumda en hassas ve can alıcı konunun Kürt sorunu olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Gazeteci Murat Yetkin’in bugünkü köşe yazısında dile getirdiği gibi referandum öncesi bütün hesaplarını, “Milliyetçi kesimi ikna ederek referandum sınavını geçmek” üzerinden yapan AK Parti iktidarı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yapılan anketler ve sahadan yansıyanlar üzerinden ciddi bir sıkışmışlık hali yaşıyor. Bu durum sadece muhaliflerin iddiası olarak gündeme gelmiyor. İlk günden beri, bir şekilde Kürt seçmenin desteğinin alınması gerektiğini yazan AK Parti’ye yakın Abdulkadir Selvi gibi isimler de kabul ediyor ve hükümetin yaşadığı sıkıntı üzerinden, “AK Parti’nin bir mola stratejisi vererek, durumunu gözden geçirmeye başladığını” yazıyor.

KÜRT KAPISININ YÜZÜNE KAPANMA İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK

AK Parti’nin bu sıkışmışlığı son günlerde Kürtlere yönelik yaptığı “mahçup girişimlerle” kendisini daha açık bir şekilde gösteriyor. Kent saldırıları, Kürt siyasetini tümüyle tasfiye girişimleri, MHP ile kol kola girerek daha milliyetçi olduğunu gösterme yaklaşımları ile Kürtlerle arasındaki köprüleri atan ve yanına aldığı MHP ile Kürtlere adeta “size ihtiyacım yok” mesajını silinmeyecek bir şekilde veren AK Parti, “durumun hesaplandığı gibi olmadığını” görünce, Kürtlerin kapısını çalmakta zorlanıyor. Asıl mahçubiyetin nedeni de bu ve gittiği bu kapının yüzüne kapanma olasılığının ne kadar güçlü olduğunu biliyor.

KÜRTLERE KARŞI ŞAŞIRMAK!

O yüzden bir yandan geçmişte bu anayasa değişikliğinin mimarı sayılan Burhan Kuzu üzerinden yapılan hakaretlere rağmen yeniden Şeyh Sait ve arkadaşlarına sarılıyor AK Parti ama öte yandan ortağı Devlet Bahçeli’den gelen tepkiler üzerine aynı pankartı toplatıyor. Bir yandan Rojava’ya yönelik her türlü karşıtlığı yaparken öte yandan Mesut Barzani ile geliştirdiği ilişkiler üzerinden, “Kürt dostu” olduğunu göstermeye çalışıyor. Hükümet Kürt seçmene yönelik ne yapacağını o kadar şaşırmış durumda ki Kürt politizasyonunun merkezi olan Diyarbakır’da zafer işareti yapanlara “bozkurt işareti” ile karşılık veriyor.

REFERANDUMUN YUMUŞAK KARNI KÜRTLER…

Diğer birçok meselede olduğu gibi referandumun da bam teli, yumuşak karnı olan Kürt meselesi, sadece hükümet için değil, karşıtları ve milliyetçi muhalifleri için de aynı önemi taşıyor. Örneğin Şeyh Sait ve arkadaşlarına yönelik AK Parti tarafından asılan afişe ilişkin aynı anda onlarca yazar birden kalem oynatıyor. Türkiye medyasının tamamında bu konuya ilişkin tartışma yürütülürken, AK Partilisi ya da karşıtı Şeyh Sait ve arkadaşlarının mazlumluğunu savunan yok. Tamamı birden Kürdü “terörist, şaki” olarak gören yaklaşımı tekrarlıyor ve üstelik referanduma malzeme yapılan Kürtlerin değerlerinin üzerinde tepinme yarışıyor başlamış durumda.

HERKESİN AYAĞINDAKİ PRANGA

Bu durum önümüzdeki günlerde de derinleşerek sürecek. Yıllardır “Kürt sorunu vardır-yoktur, Kürtlerin talepleri haktır-terörizmdir” ikilemleri arasında gidip gelmiş ve herşeye rağmen bir şekilde Kürtleri oyalamayı başarmış olan iktidar Diyarbakır meydanında inkarı tekrarlayacak. Bununla da sayıları çok az olmakla birlikte yaptığı bozkurt işaretlerine rağmen “ulusalcı geçinen” bir kısım Kürtleri belki yanına alabilecek. Ama yok sayılan, inkar edilen, çözdük denilen Kürt sorunu çözülmedikçe herkesin ayağına dolanan bir temel sorun olarak varlığını sürdürdüğünü bu dönemde de yakıcı bir şekilde kendisini gösterecek.

Kenan Kırkaya - dihaber