Analiz

Çözümsüzlük Türkiye’yi karanlığa sürükledi

Hükümetin, Öcalan’ın “Çözüm gelişmezse darbe mekaniği devreye girer” uyarılarına rağmen sonlandırdığı çözüm sürecinin ardından savaşın resmen ilanı olan 24 Temmuz’un üzerinden iki yıl geçti. Bugüne kadar binlerce kişinin yaşamını yitirdiği savaşın faturası Türkiye'ye ağır oldu.

Haberi Oku

Dünyanın ‘terörist’ saydığı DAİŞ AA’ya göre ‘silahlı örgüt’

Anadolu Ajansı, “Terör haberleri nasıl yapılır” başlıklı yayımladığı kitapçıkta, muhalefetin tamamını “terör örgütü” olarak tanımlarken, DAİŞ’e dokunmaması dikkat çekti. AA, servis ettiği tüm haberlerinde DAİŞ’e ilişkin “silahlı örgüt, savaşçı, silahlı militanlar” gibi kavramları kullanıyor.

Haberi Oku

Türkiye’yi adım adım AB’den koparan gerçekler!

Türkiye ile AB arasındaki diplomatik kriz, önce “siyasi denetim” ardından müzakerelerin askıya alınması kararıyla 2005 yılında büyük kutlamalarla başlayan AB rüyasının sonu oldu. Konunu uzmanları, kararlar zincirinin aslında AKP’nin uyguladığı siyasal politikaların sonucu olduğunda hemfikir.

Haberi Oku

Rojava’daki mesele PYD değil Kürtlermiş!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın G20 zirvesinde Efrin’e yönelik saldırı talebini, “Eğer Kuzey Suriye’de sözde bir Kürt devleti kurma gayreti olursa biz buna müsaade etmeyiz” sözleriyle dile getirerek, Kürt karşıtlığını uluslararası boyutta teyit etmiş oldu. Erdoğan daha önce Kuzey Suriye’ye yönelik karşıtlığını farklı argümanlarla dile getiriyordu.

Haberi Oku

Efrîn’e saldırı: DAİŞ’e hayat öpücüğü olur, Türkiye’ye kaybettirir

Efrîn’e askeri olarak girmek isteyen ve bu konuda uluslararası düzeyde zemin yoklayan Türkiye, yaptığı görüşmelerden istediği sonucu alamadı. Birçok çevre, Kürt bölgelerine yapılacak olan müdahalenin yenilmek üzere olan DAİŞ için hayat öpücüğü olacağını ve Türkiye’ye kaybettireceğini düşünüyor.

Haberi Oku

Efrîn saldırısının iç ve dış siyasi nedenleri

İçeride ve bölgesel düzeyde yaşanan kritik bir dönemde, Türkiye Efrîn’e yönelik saldırı hazırlığı içerisinde. Olası bir saldırı, sadece Kürtlerle hesaplaşmanın ötesinde iç siyaseti savaş politikaları üzerinden dizayn etmek gibi iktidar açısından denenmiş bir stratejik arka plana sahip.

Haberi Oku

Erdoğan son 3 yıldır Kuzey Suriye sınırında Kürtlere mesaj veriyor

DAİŞ’in 3 yıl önce “Bayram namazını” kılma hedefiyle Kobanê’ye dönük saldırmasına ilişkin “düştü düşecek” açıklaması yapan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, bu kez Ramazan Bayramı öncesi Rojava’da bir oluşuma izin vermeyeceklerini söyledi.

Haberi Oku

3’üncü Körfez kapışmasının hedefinde kimler var?

Birinci ve İkinci Körfez Savaşı’nın hedefinde Irak yer alırken, Körfez üzerinden başlayan üçüncü kapışmanın hedefinde hangi ülke ya da ülkelerin yer aldığı tartışma konusu oldu. Muhtemel hedeflerin başında İran gelirken, Sünni bloğun oluşturduğu ve radikalleşmeye neden olan siyasi hat da hedefler arasında yer alıyor.

Haberi Oku

Rusya ve ABD'nin ‘koridor’ kapışması

Akdeniz’e açılan önemli kapılardan biri olan İdlib’te ABD'ye karşı geri adım atan Rusya, rejim eliyle Kuzey Suriye topraklarında “Türkiye tehdidini” kullanarak etkin olmak istiyor.

Haberi Oku

BOP'a karşı 'Demokratik Ulus Projesi'

Yüzyıl önce İngiltere ve Fransa arasında çizilen Ortadoğu haritası, hegemonik ve statükocu güçlerin Suriye'deki çatışmalarıyla yeniden çiziliyor. ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi’ne (BOP) karşı PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın "Demokratik Ulus Projesi" halklara umut uluyor.

Haberi Oku

Sayfa 1 / 5