Analiz

Erdoğan’ın her söylediği kanun oluyor

Referandum sürecinde muhalefetin sık sık dile getirdiği “tek adam” eleştirisi, 2014’ten beri adım adım işliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın neredeyse her söylediği kanun haline gelmeye başladı.

Haberi Oku

Türkiye adım adım saha dışı bırakılıyor

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın "Batırdığımız hançeri genişleteceğiz" diyerek tehdit ettiği Efrîn ve Şehba bölgesinde işler yolunda gitmiyor. Mısır'a "Güvenli bölgeler" ilan etme yetkisi veren ABD ve Rusya'nın Türkiye'nin rolünü Mısır'a verdiği kaydediliyor.

Haberi Oku

31 Ocak 2015: 7 Haziran bir kırılma noktasıdır
25 Temmuz 2017: 2019 bir kırılma noktasıdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2019 seçimleri kırılma noktasıdır” sözleri, 7 Haziran’dan önce dile getirdiği sözlerini hatırlattı. Erdoğan, “kırılma noktası”nı ilk 7 Haziran’dan önce söylemişti ve çözüm sürecinin geleceğini de buna bağlamıştı. 7 Haziran beklenen sonucu vermeyince “kırılma noktası” 4 yıl sonraki başkanlık seçimlerine ertelendi.

Haberi Oku

Çözümsüzlük Türkiye’yi karanlığa sürükledi

Hükümetin, Öcalan’ın “Çözüm gelişmezse darbe mekaniği devreye girer” uyarılarına rağmen sonlandırdığı çözüm sürecinin ardından savaşın resmen ilanı olan 24 Temmuz’un üzerinden iki yıl geçti. Bugüne kadar binlerce kişinin yaşamını yitirdiği savaşın faturası Türkiye'ye ağır oldu.

Haberi Oku

Dünyanın ‘terörist’ saydığı DAİŞ AA’ya göre ‘silahlı örgüt’

Anadolu Ajansı, “Terör haberleri nasıl yapılır” başlıklı yayımladığı kitapçıkta, muhalefetin tamamını “terör örgütü” olarak tanımlarken, DAİŞ’e dokunmaması dikkat çekti. AA, servis ettiği tüm haberlerinde DAİŞ’e ilişkin “silahlı örgüt, savaşçı, silahlı militanlar” gibi kavramları kullanıyor.

Haberi Oku

Türkiye’yi adım adım AB’den koparan gerçekler!

Türkiye ile AB arasındaki diplomatik kriz, önce “siyasi denetim” ardından müzakerelerin askıya alınması kararıyla 2005 yılında büyük kutlamalarla başlayan AB rüyasının sonu oldu. Konunu uzmanları, kararlar zincirinin aslında AKP’nin uyguladığı siyasal politikaların sonucu olduğunda hemfikir.

Haberi Oku

Rojava’daki mesele PYD değil Kürtlermiş!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın G20 zirvesinde Efrin’e yönelik saldırı talebini, “Eğer Kuzey Suriye’de sözde bir Kürt devleti kurma gayreti olursa biz buna müsaade etmeyiz” sözleriyle dile getirerek, Kürt karşıtlığını uluslararası boyutta teyit etmiş oldu. Erdoğan daha önce Kuzey Suriye’ye yönelik karşıtlığını farklı argümanlarla dile getiriyordu.

Haberi Oku

Efrîn’e saldırı: DAİŞ’e hayat öpücüğü olur, Türkiye’ye kaybettirir

Efrîn’e askeri olarak girmek isteyen ve bu konuda uluslararası düzeyde zemin yoklayan Türkiye, yaptığı görüşmelerden istediği sonucu alamadı. Birçok çevre, Kürt bölgelerine yapılacak olan müdahalenin yenilmek üzere olan DAİŞ için hayat öpücüğü olacağını ve Türkiye’ye kaybettireceğini düşünüyor.

Haberi Oku

Efrîn saldırısının iç ve dış siyasi nedenleri

İçeride ve bölgesel düzeyde yaşanan kritik bir dönemde, Türkiye Efrîn’e yönelik saldırı hazırlığı içerisinde. Olası bir saldırı, sadece Kürtlerle hesaplaşmanın ötesinde iç siyaseti savaş politikaları üzerinden dizayn etmek gibi iktidar açısından denenmiş bir stratejik arka plana sahip.

Haberi Oku

Erdoğan son 3 yıldır Kuzey Suriye sınırında Kürtlere mesaj veriyor

DAİŞ’in 3 yıl önce “Bayram namazını” kılma hedefiyle Kobanê’ye dönük saldırmasına ilişkin “düştü düşecek” açıklaması yapan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, bu kez Ramazan Bayramı öncesi Rojava’da bir oluşuma izin vermeyeceklerini söyledi.

Haberi Oku

Sayfa 1 / 6