Analiz

Savaş ve mezhep çelişkilerinin kıyısındaki İran sandığa gidiyor

Yarın sandık başına gidecek olan İran, 6 aday arasında yeni Cumhurbaşkanını seçecek. Suudi Arabistan’la savaşa varacak bir kriz yaşayan, mezhep çelişkisinin ekseninde bulunan İran’ın yumuşak karnını ise diğer ülkeler gibi çözmediği Kürt sorunu oluşturuyor. Gazeteci Hüseyin Aykol, "Dünya açısından Ruhani’nin seçilmesinde fayda var; ancak son sözü Hamaney söyleyecek" dedi.

Haberi Oku

Türkiye Kürtleri kaybediyor!

ABD ve Rusya gibi uluslararası güçler değişen Ortadoğu dengelerinde Kürtlerle ittifak yapmak için birbiriyle yarışırken, Kürtlerin tarihsel olarak ittifak kurduğu Türkiye, son dönemlerde geliştirdiği politikayla Kürtleri kaybediyor. İktidarın, Kürtler arasındaki çelişkilere yaslanarak bir kesimiyle ittifak kurup diğerlerini tasfiye etme girişimi de ters tepti.

Haberi Oku

Türkiye'nin İdlip hesabı

Ezaz'da patlayan bomba yüklü araç, Türkiye'nin Şehba'da olduğu gibi İdlip'te yaratmak istediği defacto durumun bir çatışması sonucu olduğu belirtiliyor. Türkiye'nin Akdeniz'e açılan İdlip hattını kontrol ederek, ABD ve Rusya ile pazarlık masasına oturmak istediği ifade ediliyor.

Haberi Oku

Silaha elini verdi kolunu kaptırdı!

Ortadoğu silah deposuna dönüştü. Türkiye, etrafındaki savaşların da etkisiyle savunma sanayisine büyük bütçe ayırıyor. Bu yıl 6 milyar dolar ciro bekleyen savunma sanayisi, hükümete yakın sermaye gruplarının iştihanı kabartıyor. Siyasetle iç içe giren silah sektörü, iktidarı geri dönülmez “güvenlik” politikalarına hapsediyor. AK Parti istese de bu çemberden sıyrılamaz.

Haberi Oku

3 aylık referandum maratonu: Kürdistan’la başladı, eyaletle zirve yaptı

Başkanlık sistemini içeren anayasa referandum süreci milliyetçilik yarışına dönüştü. Meclis’te Kürdistan tartışmaları ile başlayan referandum süreci, tıpkı MHP’nin “hayırcı” olduğu 2010 referandumu gibi yine Kürt sorunu üzerinden ama bu kez “eyalet” tartışmalarıyla final yaptı.

Haberi Oku

Sandığa atılan ile sandıktan çıkan sonuç aynı mı olacak?

İktidarın referandum için yeni stratejileri beli olmaya başlıyor. Bütün anketleri, “Evet çıkacak” üzerinden hazırlatarak, sonucu buna uygun hale getirmek istiyor. Vatandaş ülke tarihinin en büyük tedirginliğini bu yüzden yaşıyor ve “Sandığa atılan ile sandıktan çıkan aynı mı olacak” sorusunu yöneltiyor?

Haberi Oku

Kimyasal bahane İdlib şahane!

ABD'nin Suriye saldırısının Rusya'ya, Akdeniz’e açılan kapı olan İdlib konusunda uyarı amacı taşıdığı belirtiliyor. Direksiyonu tekrar ABD’ye kıran Türkiye’nin, İdlib’deki grupları yönetme rolü üstlenerek, yeni bir bataklığa girme arifesinde olduğu kaydediliyor.

Haberi Oku

Referandumda asıl kıyamet Kürt sorunu üzerinden kopacak!

Türkiye’nin kaderini belirleyen referandum yaklaştıkça taktikler de yeniden gözden geçirilmeye başlandı. Avrupa ile kriz, Türkiye’yi savaşa sokma girişimleri derken, referandumda en hassas ve can alıcı konunun Kürt sorunu olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Haberi Oku

2017 Newrozu’nun mesajı

OHAL, yasak, baskı, gözaltı ve tutuklamalara rağmen Newroz alanlarını “Mutlaka kazanacağız” sloganıyla dolduran milyonlar, tüm dünyaya bir kez daha yenilmediklerini, dimdik ayakta olduklarını gösterdi. Öcalan’ın Newroz mesajlarına sahip çıkan halk, referandum için de iktidarın beklentilerini altüst etti, “Hayır” dedi.

Haberi Oku

Yanlış hesap Rakka’dan döner

Rakka operasyonuna kabul edilmeyen Türkiye yeni arayışlar içinde. Sahada karşılığı olmayan şahısları “Arap aşiretler” ve ÖSO gruplarını da farklı isim altında onların askeri gücü olarak gösteren Türkiye’nin bu girişiminin de tutmayacağı belirtiliyor.

Haberi Oku

Sayfa 1 / 4